Při objednávce nad 1000Kč doprava zdarma.

Rozhovor s autorkou

1. Můžete popsat, jak se vaše psaní vyvíjelo od vaší první knihy až po současnost?

Od první knížky až po tu poslední je pro mě psaní úžasná forma relaxace. Vytvářím svět tak, jak si ho vysním. Tvaruju postavy, charaktery, místa i zápletky podle toho, jak se mi chce. Ale pokud máte pocit, že se s každou další napsanou knihou cítím svobodněji, tak vás zklamu. Netrpím takovým tím božským syndromem. Naopak, cítím větší odpovědnost a stále častěji si říkám – bude se to čtenářům líbit? Je to reálné? Neulítla jsem do říše fantazie až příliš? Paradoxně jsem s prezentací každé mé novinky víc a víc nervózní. Ani se neptejte, jaké nervy jsem měla při představování Chráním tě

2. Jaký je váš typický pracovní den jako spisovatelky a nakladatelky?

Asi bych měla říct, že si uvařím kávu, sednu si na terasu, otevřu notebook a plná inspirace píšu... Tak moje realita je naprosto odlišná. Už několikrát jsem v rozhovorech říkala, že náš rodinný život je plný kreativního chaosu. Vstáváme pozdě a pozdě chodíme i spát. Nesnáším striktní řád, kdy dny a měsíce dopředu vím, co se bude dělat. To je sice pro kreativní práci spisovatele fajn, ale pro práci nakladatele je to horor. Takže se ve mně bijí dvě postavy. Obě se snažím zvládnout tak, abych psala i vydávala knihy. Naštěstí mám úžasného manžela, se kterým nakladatelství vedu a naprosto dokonalý tým, bez kterého už si dnes nedovedu svou práci představit. A musím přiznat, že se mnou mnohdy mají svatou trpělivost…

3. Jaké máte plány do budoucna ohledně psaní a vydávání knih?

S hrdostí a hlubokou pokorou musím říct, že jsem nadšená z našich čtenářek. Dámy se k nám vrací a důvěřují naší značce Mojeromantika.cz. Proto pro ně snad bude milé překvapení, že nakladatelství rozšiřujeme o další sekce. Už nyní víme, že bude Mojekrimi.cz a Mojefantasy.cz.

4. Máte nějaké oblíbené postavy nebo scény ve vašich knihách?

Nevím, jak to mají ostatní spisovatelé, ale já žiju s každou novou knihou. Prostě ten muž, kterého právě popisuju v aktuální knížce, je ten vysněný, ideální, úžasný… A když se po čase vrátím ke knížkám, které jsem napsala dřív, tak bohužel nepropadám takové té nostalgii, kdy si klepu po rameni a říkám si – to jsem ale dobrá! Naopak se plácám do čela a říkám si – tohle jsem teda mohla napsat líp!

5. Co je podle vás nejdůležitější aspekt při tvorbě romantických příběhů?

Hlavně se ze sebe nepo… Tedy, zůstat pokorná a snažit se psát tak, aby byli čtenáři nadšení. Být otevřená kritice a nápadům týmu, který se na tvorbě knihy podílí. Pochopitelně se všechno odvíjí od žánru, ve kterém kniha vzniká. Ale pokud jde o moje knihy, tedy knihy od Niky Peas, chci, aby příběh byl uvěřitelný a každá žena, která si ho čte, měla pocit, jako by se děj odehrával kolem ní.

6. Máte nějaké zvláštní rituály nebo rutiny, které vás inspirují nebo pomáhají při psaní?

Práce na knížce rozděluju na přípravné a finální. Ty přípravné zahrnují vytvoření postav, nahození příběhu, rozepsání jednotlivých částí. Když mám kostru rozepsanou tak na sedm-osm stránek, nastává finální část, která je zcela odlišná. Tady potřebuju být opravdu v klidu, aby na mě nikdo nemluvil, a mohla jsem se soustředit jen na příběh. Většinou si nasadím sluchátka a pustím si muziku, na kterou jsem jako dospívající puberťačka tancovala na diskotékách. Mně to ale udělá tzv. bílý šum a soustředím se.

7. Představujete si při tvorbě svých postav například nějaké celebrity, herce?

Než začnu psát, mám v počítači objemnou složku, kde mám fotky lokalit, kde se příběh odehrává, jednotlivých postav, a i pikantnějších záběrů… Nebudeme si nic nalhávat, když popisuju erotické scény, vím, co chci a jak si to představuji. Ale takový pohled na krásné nahé mužské tělo rozhodně není na škodu mojí inspiraci…

8. Jaký je váš idol? Krom manžela :-)) Například, který herec vás dokáže rozpálit?

Mám ráda muže, kteří jsou od pohledu chlapi! Na to nemusí mít perfektní účes, dokonalou manikúru, značkové oblečení… stejně jako v životě poznáte rozdíl mezi manekýny/pozéry a skutečnými chlapi. Dám příklad – chtěla jsem najmout profesionální tanečníky-striptéry, aby nám na prezentaci značky Mojeromantika.cz roznášeli mezi ženami a slečnami vizitky. Když jsem je ale viděla, odradilo mě to! Vždyť oni měli na hlavě tolik laku na vlasy, kolik já nemám ani v koupelně ve skříňce! Celou dobu dokonale pózovali a fotili si selfíčka. Co je mi platné, že perfektně zatínají prsní svaly, když pak obejmou fanynku a jí na oblečení zůstane půl kila samoopalovacího krému?! Divili byste se, kolikrát se v metru nebo na ulici otočím za úplně normálním mužským, který má klidně na sobě montérky, ale už od pohledu je to prostě chlap!

9. Co vás na mužských dokáže odradit?

Vulgárnost, nevyzrálost a nešvar mnoha mužů – nevábná vůně.

10. Kdybyste svému začínajícímu spisovatelskému já měla něco vzkázat, co by to bylo? 

Piš tak, abys to sama chtěla číst! Věř si a nestyď se! Konstruktivní kritiku vítej a závistivým hejtrům se směj!

11. Co vás vedlo k založení nakladatelství Mojeromantika.cz?

Upřímně? Říkali jsme si s manželem, že musíme začít podnikat, ať nezůstaneme našim dětem na stará kolena na krku. No a když už píšu a ráda čtu, tak se nakladatelství nabízelo. Zpětně musím říct, že nás to oba pohltilo a moc nás to baví.

12. Máte nějakou radu pro začínající spisovatele či spisovatelky?

Pište, pište, pište! Pokud ale opravdu chcete, aby vaše kniha měla úspěch, počítejte s tím, že vás čeká trnitá cesta. Není to ani tak o odmítání anebo složitých právních kličkách. Budete zřejmě napoprvé soupeřit sami se sebou. U nás v nakladatelství říkám všem autorům – váš rukopis jsou ingredience na výrobu dortu. I když přinesete sebelepší suroviny, výsledný upečený a nazdobený dort je výsledkem práce celého týmu. V našem nakladatelství se nesnažíme autory “lámat do formiček”, ale snažíme se jim pomoci už tak dobrou knihu ještě vylepšit, vyšperkovat a vydat. Ale vůle musí být na obou stranách – jak na straně autora, tak na straně nakladatele.

13. Kterou knihu právě čtete?

Dočítám poslední díl Bojovníků z Havaje – Okouzlení lišky a paralelně s ní čtu dvě naprosto úžasné prvotiny! Post-apokalyptickou knihu české spisovatelky Indy Sky a detektivní romanci českého spisovatele Jerryho T. Winn.